Kredyty dla firm 2023 - wymagania

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma wydatkami, które należy pokrywać co miesiąc. Dodatkowo nie należy zapominać o inwestowaniu w działalność, ponieważ rozwój jest bardzo ważny. Nie zawsze jednak przychody pozwalają nam spełnić wszystkie wymagania. Co zrobić w tej sytuacji? Na rynku istnieje kilka skutecznych rozwiązań, między innymi kredyt i pożyczka dla firm, którą może zaciągnąć przedsiębiorca. GrupaFinanse radzi jak uzyskać kredyt.

Co to jest BIK?

Aby móc starać się zarówno o pożyczkę dla firm, jak i kredyt konieczna jest rentowność firmy. Stałe comiesięczne dochody są podstawowym warunkiem do tego, aby taką pomoc otrzymać. Banki i inne instytucje finansowe bardzo skrupulatnie analizują sytuacje firmy. Między innymi sprawdza ją w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), które zajmuje się gromadzeniem informacji na temat zadłużonych firm.

Do rejestru BIK-u trafiają nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne, najczęściej za zaleganie z opłacaniem FV, czynszu, alimentów, mandatów, rachunków czy abonamentu. W Polsce najbardziej znanymi rejestrami są:

  • KRD – Krajowy Rejestr Dłużników
  • BIG
  • ERIF

Te trzy biura są od siebie niezależne, jednak wymieniają się danymi. Dlatego też każdy weryfikowany klient sprawdzany jest w każdym z tych rejestrów. Niestety, jeśli nasze nazwisko znajduje się, chociażby w jednym z nich, to dla instytucji finansowej nie jesteśmy rzetelnymi i wypłacalnymi firmami.

Co to jest zdolność kredytowa?

Kolejnym czynnikiem, który brany jest pod uwagę, gdy staramy się o kredyt lub pożyczkę dla firm, jest nasza zdolność kredytowa. Wpływają na nią między innymi:

  • Aktywa
  • Wydatki, które ponosi firma
  • Wpływy firmy

Zdolność kredytowa to nic innego jak możliwość spłaty zobowiązania w określonym terminie, jeśli ją posiadamy to zaciągnięcie pożyczki lub kredytu dla firm nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Bardzo ważny jest okres prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ najczęściej musi ona istnieć co najmniej rok. Czasem zdarza się jednak, że pożyczka udzielana jest już od pierwszego dnia jej powstania. Tak czy inaczej, instytucje finansowe wymagać będą od nas dodatkowych dokumentów, zarówno księgowych, bankowych, jak i podatkowych, które jesteśmy zmuszeni dostarczyć.

Kredyt a pożyczka dla firm — różnice

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą zobowiązania, jakie chcemy zaciągnąć, powinniśmy wiedzieć, czym różni się kredyt dla firm od pożyczki.

Pożyczka dla firm

Gotówkę pozyskaną z pożyczki dla firm możemy przeznaczyć na dowolny cel, równie zaległe opłaty, bieżące wydatki czy za usługi. Zależnie od tego, o jaką kwotę się ubiegamy, możemy dostać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

  • Okres spłaty pożyczki firmowej

Wysokość gotówki zależna jest od tego, w jakim okresie chcemy ją spłacić. Najkorzystniejszą pożyczką dla firm jest ratalna, którą spłaca się w comiesięcznych ratach. Pozwala ona na terminową spłatę zobowiązania, dzięki czemu unikniemy problemów i nadwyrężenia domowego budżetu. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na 24 raty, banki i inne instytucje finansowe dają nam również możliwość spłaty w ratach na 10 lat.

Bardzo duże znaczenie ma nasza zdolność kredytowa. Wpływa ona nie tylko na ilość rat, ale również wysokość pożyczki, która zostanie nam przyznana. Im wyższa kwota i mniejsza ilość rat, tym raty będą wyższe, na przykład 20 tysięcy na 1 rok. Lepiej jest wziąć taką kwotę na większą ilość miesięcy, będzie to bezpieczniejsza opcja do spłaty i nie będzie zagrażało nam zadłużenie.

  • Na co przeznaczyć pożyczkę firmową?

Właściciele firm zaciągają pożyczki na różne cele, na przykład:

  1. Opłacenie FV
  2. Czynsz
  3. Rachunki
  4. Zakup towaru
  5. Opłacenie podatków
  6. Opłacenie składek
  7. Na inwestycje
  8. Zakup materiałów koniecznych do prowadzenia działalności
  9. Wyjazdy służbowe
  10. Opłata napraw
  11. Inne koszty związane z prowadzeniem firmy

Zaletą pożyczki dla firm jest nie tylko szybki czas, w którym zostaje ona udzielona, ale również to, że może wydać ją na każdy dowolny cel związany z działalnością, dlatego, że nie musimy podawać, na jaki konkretnie cel się o nią staramy.

Zazwyczaj pieniądze trafiają na konto przedsiębiorcy praktycznie natychmiast, niema więc konieczności długiego oczekiwania.

  • Rodzaje pożyczek gotówkowych dla firm

Każdy przedsiębiorca może starać się o różnego rodzaju pożyczki dla firm, są to między innymi:

  1. Pożyczka dla firm ratalna — spłacana jest regularnie w comiesięcznych ratach
  2. Chwilówka — można zwrócić ją już w ciągu 30 dni. Przedsiębiorcy rzadko decydują się na tego rodzaju pożyczkę, ponieważ nie jest ona dla nich korzystna
  3. Pożyczka w rachunku bieżącym — udzielana jest w postaci dodatkowego debetu na koncie
  4. Karta kredytowa – wydawana przez bank, w którym posiadamy konto bankowe
  5. Pożyczka hipoteczna – udzielana pod zastaw nieruchomości i można wykorzystać ją na każdy dowolny cel
  6. Pożyczka od osoby fizycznej — pożyczanie pieniędzy od osób prywatnych zawsze wiąże się z ryzykiem
  7. Szybka pożyczka firmowa – jak ją uzyskać?

Banki oraz inne instytucje finansowe ciągle reklamują się, zwabiając klientów natychmiastową wypłatą gotówki. Nie należy w to wierzyć, ponieważ bardzo często cały proces trwa nawet do tygodnia od spełnienia wszystkich warunków. Na szybkość wpływają między innymi: złożenie i rozpatrzenie wniosku oraz czas przekazania pieniędzy na konto pożyczkobiorcy. Należy pamiętać, że jeśli wniosek składamy przez Internet, to niestety cały proces może się znacznie wydłużyć, ponieważ istnieje konieczność potwierdzenia tożsamości.

Samo wypełnienie wniosku i jego złożenie nie jest procesem skomplikowanym. Możemy wypełnić go sami, musimy podać w nim takie informacje jak dane, informacje o działalności gospodarczej. Każdy popełniony błąd niestety opóźni rozpatrzenie naszego wniosku, należy mieć to na uwadze.

Wszystkie instytucje finansowe rozpatrują wnioski możliwie jak najszybciej, dzięki systemom informatycznym, które posiadają, mają możliwość przeanalizowania go w krótkim czasie. Dzięki temu decyzję mogą otrzymać już w ciągu kilkunastu minut na e-mail.

Bardzo ważna jest weryfikacja tożsamości klienta, który składa wniosek. Najszybszą pożyczką określa się tą internetową. Jednak instytucje bardzo dokładnie weryfikują pożyczkobiorcę w celu zapobiegnięcia oszustwom. Banki bardzo często wymagana od nas przelania na ich konto 1 grosza lub 1 złotówki w celu weryfikacji, dzięki temu firma pożyczkowa ma pewność, że to na pewno my złożyliśmy wniosek o pożyczkę. Należy pamiętać, że przelew musi być wykonany z konta osoby, która stara się o pożyczkę.

Gdy otrzymamy już decyzję o przyznaniu pożyczki dla firm, zadajemy sobie pytanie, jak długo musimy czekać na wypłatę środków? Tak naprawdę zależy to od tego, czy składaliśmy wniosek przez Internet, czy osobiście. Przelew zależny jest także od księgowania. Zaleca się korzystanie z takich systemów jak BlueMedia, ponieważ pieniądze będą praktycznie natychmiastowo. Pamiętaj, że czas oczekiwania zależny jest również od tego, czy wnioskowaliśmy o wypłatę środków na konto, czy do ręki.

Kredyt dla firm

W tej sytuacji fizycznie nie dostajemy gotówki do ręki, a pieniądze przelewa kredytobiorca bezpośrednio na konto dostawcy lub wykonawcy. Pieniądze muszą zostać wydane na konkretny cel, a dodatkowo musimy przedstawić wymagane dokumenty.

  • Kredyt na firmę bez BIK

Jeśli chodzi o kredyt dla firm bez BIK, to przeznaczony jest on dla przedsiębiorców, którzy w przeszłości nie mieli problemów ze spłatą zobowiązań. Niestety, jeśli nasze dane widnieją w Biurze Informacji Kredytowej, to niestety nasza zdolność kredytowa automatycznie spada, a uzyskanie kredytu będzie prawie niemożliwe.

Zdarzają się również firmy, które podczas weryfikacji swoich klientów skupiają się na zdolności kredytowej, ewentualnych zabezpieczeniach czy płynności finansowej. Niektóre z nich nie wymagają zabezpieczeń, jednak jest to kwestia indywidualna. Jeśli nie mamy doświadczenia w zaciąganiu kredytów na firmę, warto, jest skorzystać z pomocy eksperta, jakim jest doradca kredytowy, który pomoże nam podjąć właściwą decyzję, przy wyborze produktu.

Zarówno przy wyborze pożyczki dla firm, jak i kredytu dla firm należy zwrócić uwagę na warunki, na których są udzielane oraz na koszty, które będziemy zmuszeni ponieść, na przykład prowizję. Możemy natknąć się na firmy, które w swoje ofercie informują nas, że nie pobierają prowizji, zazwyczaj jednak oprocentowanie jest dużo wyższe, więc nie jest to do końca zgodne z prawdą.

  • Kredyt na start

Kredyt na start opiera się na zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Jeśli więc ponieśli oni straty w poprzednim roku, związane z inwestycjami, czy innymi kosztami, to najczęściej rezygnują ze składania wniosku na kredyt dla firm, ponieważ banki zazwyczaj go odrzucają.

  • Kredyt bez zaświadczeń

Istnieje coś takiego jak kredyt bez zaświadczeń, który związany jest z ograniczoną procedurą i nie potrzebuje wielu dokumentów weryfikacyjnych. Zazwyczaj pożyczkodawcy opierają się na oświadczeniach pożyczkobiorcy oraz dokumentach, które są łatwo dostępne, na przykład wyciąg z rachunku. Jest to bardzo korzystny kredyt dla firm, ponieważ raty ustalane są z przedsiębiorcą w taki sposób, by mógł on je spłacać, a dodatkowo rozłożony jest na dłuższy okres.

  • Na co można przeznaczyć kredyt dla firm?

Zaciągając kredyt dla firm, przedsiębiorca zyskuje nieograniczone możliwości. Nie jest on w żaden sposób ograniczony, jedynym warunkiem jest spożytkowanie środków na cele związane z działalnością gospodarczą. Co można sfinansować z kredytu dla firm? Na przykład:

  1. Zakup nowych maszyn
  2. Modernizacja linii produkcyjnych
  3. Poszerzenie działalności
  4. Zakup nowych urządzeń
  5. Powiększenie floty samochodowej
  6. Szkolenie pracowników
  7. Podnoszenie kwalifikacji
  8. Wyposażenie biur oraz lokali
  9. Prace remontowe w pomieszczeniach biurowych
  10. Zakup mebli – biurka, krzesła, stoły, szafki
  11. Zakup wyposażenia typu ekspres do kawy, komputer, niszczarka, drukarka, lodówka, kuchenka mikrofalowa
  12. Zakup oprogramowania
  13. Zakup licencji, aplikacji czy abonamentów

Najważniejsze jest jednak to, że nie ma konieczności przestawiania FV za dokonane zakupy. Często jesteśmy zmuszeni do określenia celu, na jaki spożytkujemy przyznany kredyt, jednak nie jest on weryfikowany.

  • Jak pozyskać kredyt dla firm?

Niestety pozyskanie kredytu dla firm nie jest tak łatwe, jak w przypadku pożyczek, ponieważ wymagana jest duża ilość dokumentów. Mimo że banki ciągle zachęcają nas coraz to nowszymi promocjami i świetnymi warunkami, to niestety często mija się z prawdą i nie jest to takie proste, jak nas przekonują. Bardzo często odmawia się przedsiębiorcom przyznania kredytu ze względu na: branżę, niskie dochody czy staż firmy. Jeśli jednak właściciel firmy już taki kredyt uzyskał, to okazuje się, że nie jest on do końca zadowolony z warunków, które zostały mu zaproponowane.

  • Koszty związane z prowadzeniem firmy i ich rozliczenie

Niestety, prowadzenie firmy to nie tylko comiesięczne przychody. Aby je uzyskać, konieczne jest również inwestowanie, aby zwiększyć wydajność firmy. Wymaga to od przedsiębiorcy sporej gotówki, którą będzie mógł na ten cel przeznaczyć. Nie zawsze jednak posiadamy wolne środki, które moglibyśmy wykorzystać. Czasem jesteśmy firmą ze stratami.  W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam pożyczka lub kredyt dla firm.

Niezależnie od tego, z jakiej pomocy chcemy skorzystać, musimy mieć na uwadze, że konieczne jest przedstawienie wymaganych przez bank lub inną instytucję finansową dokumentów, nie tylko wniosku, ale również zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS i US, czy dokumenty potwierdzające legalność działalności.